Çalışma saatleri: 08:30 - 20:00

Telefon:

0216 611 06 11

İnstagram
Twitter
Facebook

Sosyal Fobik misiniz ?

Makaleler

Sosyal Fobik misiniz ?

Geri Dön

SOSYAL FOBİK MİSİNİZ ?

Sosyal fobi toplum içinde konuşurken ya da herhangi bir eylem yaparken kızarma, terleme, ellerin titremesi, kendini küçük düşürecek yanlış bir şey yapma korkusu olarak tanımlanır. Bu nedenle kişi topluluk içine girmekten kaçınır. Böyle durumlara girmek zorunda kaldığında kaygının (anksiyete) bütün öznel ve nesnel belirtileriyle rahatsız olur. Hasta bu korkunun ve belirtilerinin topluluk içinde herkes tarafından fark edileceğinden de korkarak topluluğa girmekten çeşitli bahaneler bularak kaçınır. Kaçınmadığı durumlarda, örneğin bir konuşma yapacaksa, günler veya haftalar önceden beklenti kaygısı başlar, kişi defalarca konuşma yapacağı günü ve konuşma anındaki hissiyatını zihninde yaşatır ve bundan dolayı kaygı duyar. Sorunun en önemli kısmını bu beklenti kaygısı oluşturur. Sık görülen sosyal fobi belirtileri arasında topluluk önünde konuşma, yeme içme ya da halka açık tuvaletleri kullanma sayılabilir.

 

Ülkemizde tipik sosyal fobi türünde olmasa bile topluluğa girme, toplulukta konuşma, toplulukta özgürce davranabilme, değişik derecelerde çekingenlik oldukça sık görülen bir durumdur. Bunların büyük kısmı klinik düzeyde bir rahatsızlık olarak ele alınmayabilir. Ama gerçekten yüzü kızaracak, elleri titreyecek ya da topluluk önünde yanlış bir şey yapacak diye ileri derecede endişe vr kaygıya kapılan, böyle durumlardan kaçınan kişilerin hekime başvuruları oldukça sık görülmektedir.

 

Sosyal fobi hasta için sıklıkla sıkıntı oluşturan, beraberinde depresyonu sık gözlemlediğimiz, yaşam kalitesini ve işlevselliği olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bu nedenle psikiyatrik destek alınması önemlidir. Uygun ve etkin ilaç tedavileri ve/veya psikoterapi desteğiyle bahsedilen belirtilerin tedavisi mümkündür.

 

Kaynak: Öztürk O.M., Uluşahin A. Ruh Bağlığı ve Bozuklukları, 13. Baskı, 2015

 

 

Uzm. Dr. Ayşegül DEMİREL

Psikiyatri uzmanı

Meva Tıp Merkezi ve Bakımevi

SEMİNERLER VE DUYURULAR

YAZILARIMIZ

TV PROGRAMLARI VE VİDEOLAR